مجموعه کتاب‌های دهکده سلامت 0

انرژی‌پزشکی: شناخت و کاربرد انرژی‌های زیستی و صناعی در پزشکی

نویسنده: جیمز اوشمن

مترجمین: دکتر ناهید میرشاهزاده، دکتر نسیم رومینا

ویراستار: دکتر فرزاد گلی

مشخصات نشر: انتشارات مانی با همکاری انتشارات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، چاپ اول 1382، 302 صفحه

قیمت: 16000 تومان

وضعیت خرید: موجود

افزودن به سبد خرید

یکی از راه‌های سنجش و آزمون هر پدیده‌ای تقسیم آن بر فرضیه‌های ابطال‌پذیر و آزمون هر یک از آنهاست. برای شناخت و تحلیل علمی پدیده‌های انرژیایی و نقش آن‌ها در بیماری و تندرستی نیز چنین مسیری را باید پیمود. شرط تصدیق علمی درمان‌های انرژیایی، اثبات فرضیه‌های زیر است. این فرضیه‌ها، تمام پدیده‌های ادعا شده در این میدان را پوشش می‌دهد:

الف: هر انسان دارای یک میدان انرژی زیستی است.

ب: این میدان در فرایندهای فیزیولوژیک دارای نقش مؤثر و حیاتی است.

ج: این انرژی‌ها قابل انتقال از فردی به فرد دیگر است.

د: انرژی منتقل شده، توانش ایجاد تغییرات فیزیولوژیک را دارد.

ه: نوع و میزان اثر این انرژی‌ها با قصد و نیت فرد (فعالیت‌های کرتیکال) مرتبط است.

و: نوع و میزان اثر این انرژی‌ها با هیجانات فرد (فعالیت‌های ساب‌کرتیکال) مرتبط است.

ز: انرژی‌های زیستی تحت تأثیر فشارها و کشش بافت همبند قرار می‌گیرند (حرکت‌ها، حالت‌های بدنی و فشارهای اعمال شده بر بدن)

ح: انرژی‌های زیستی تحت تأثیر میدان‌های الکترومغناطیسی محیطی قرار می‌گیرند. این فرضیه‌ها در واقع چارچوبی نظری برای درک دقیق‌تر این کتاب فراهم می‌کنند. با در نظر داشتن این فرضیه‌ها می‌توانید با یک دیدگاه مسئله‌محور به پژوهش‌های بسیاری که آقای اوشمن در اثبات هر یک از این فرضیه‌ها آورده است، بپردازید و تکه‌های این پازل را کنار هم بگذارید تا تصویری علمی از درمان‌های انرژیایی فراهم آید.

با مطالعه این کتاب متوجه می‌شوید آنچه به نام میدان‌های زیستی می‌شناسیم، ترکیبی از چند جزء است که امروزه برخی از این اجزاء را می‌توانیم اندازه‌گیری و مشاهده کنیم و نشانه‌شناسی تغییرات این انرژی‌ها نیز تا حدودی شناخته شده است.

این اجزاء شامل:

میدان‌های الکترومغناطیسی که با دستگاه‌هایی مانند مغناطیس‌سنج کوانتومی (SQUID)، دستگاه‌های سه میدان (Trifield meter) (رادیویی، میکروویوی، الکترومغناطیسی) و آشکارسازهای حرارتی اندازه‌گیری می‌شود.

ماده زیست‌پلاسمایی (bioplasmic meter) (در برخی منابع به اشتباه انرژی خوانده می‌شود) که با آشکارساز کرلیان (Kirlian) مشاهده می‌شود.

در این کتاب میدان‌های الکترومغناطیسی، بیشتر مورد بحث قرار گرفته ــ و به ماده زیست‌پلاسمایی تنها چند اشارۀ کوتاه شده است ــ که البته خود شامل بسامدهای گوناگون از امواج رادیویی تا امواج مادون قرمز و امواج لیزر مانند نزدیک به نور مرئی می‌شوند. هر یک از ارگان‌های حیاتی نیز میدان‌های خاص خود را تولید می‌کنند که تداخل این میدان‌ها، میدان الکترومغناطیسی سراسری بدن را می‌سازند.

در چند دهه اخیر، سازوکارهای تولید و هدایت این انرژی‌ها در درون بدن و خارج از آن نیز از جهات گوناگون مورد پژوهش قرار گرفته است که نمونه‌‎های بسیار معتبری در این کتاب است.

  • از جنبه‌های نو و بکر این کتاب، رهیافتی فیزیکی به ارتباط بین ذهن و بدن است. پدیده‌های نظام‌مند انرژیایی و ماتریس زنده و به بیان دیگر طرحواره‌ای که هارولد ساکستون بار مطرح می‌کند، در واقع پیوندگاه‌های لطیف بین ذهن و بدن را تبیین می‌کنند. از این دیدگاه، انرژی‌پزشکی علم تشریح رخدادهای مرزی ذهن‌بدنی است و بسیاری از معماهای متافیزیکی را به شیوه‌های علمی و کمّی توصیف می‌کند.

نظریه‌پردازان ارتباطات در سال‌های اخیر پیش‌بینی می‌کنند که تمام علوم به زودی در قالب علم سیبرنتیک و به عنوان زیرشاخه‌ای از آن نظام یابند. مطالعاتی که در زمینۀ انرژی‌پزشکی انجام گرفته، تعریف جدیدی از سلامت و بیماری ارائه می‌‎دهد و این وضعیت‌ها را بر مبنای جریان پویای انرژی و اطلاعات در ارگانیسم انسانی توضیح می‌دهد. در این دیدگاه به جای تغییرات سلولی و بافتی، ما معادلات پویای انرژی و اطلاعات را مورد مطالعه قرار می‌دهیم و به جای یک بدن سخت و جامد، یک جریان بی‌وقفه و هوشمند انرژی ـ اطلاعات را تحلیل می‌کنیم و از محدودیت‌های حواسمان قدمی آن سو تر می‌گذاریم.

  • از آنجا که دانش انرژی‌پزشکی امروز حاصل مجموعه‌ای از اکتشافات در زمینه‌های فیزیک، شیمی، مخابرات، معماری، فیزیولوژی، پزشکی و انسان‌شناسی است. در فهم آن با مجموعه‌ای بسیار متنوع و به ظاهر نامتجانس از اصطلاحات روبرو هستیم و در نتیجه برای برگردان ده‌ها اصطلاح جدید به فارسی ناچار از واژه‌سازی شدیم. در ساختن این معادل‌های فارسی سعی شده یک نظام واژگان هماهنگ و یکدست فراهم آید تا به فهم آسان‌تر مفاهیم این علم کمک کند.
  • در نظریۀ زیست‌روان‌اجتماعی، کلیۀ مسایل مربوط به تندرستی انسان، در پیوستاری از زیست‌بوم تا فرهنگ، فرد، سیستم‌های حیاتی، بافت‌ها، سلول‌ها، مولکول‌ها و اتم‌ها و بالاخره تا رخدادهای زیراتمی، مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

انرژی‌پزشکی دانش مطالعه تندرستی و بیماری‌ در بنیادی‌ترین سطح سازمان یعنی در سطح زیراتمی و انرژیایی است. این دانش حلقه‌ای است که علوم پایه پزشکی یعنی زیست‌شناسی و آسیب‌شناسی بافتی، سلولی و مولکولی را تکمیل می‌کند.

این کتاب را به این دلیل برای ترجمه انتخاب نمودیم که به خوبی توانش یک درس دانشگاهی را برای دانشجویان گروه پزشکی دارد. با در نظر داشتن رخدادهای انرژیایی انسان، هم بسیاری از رهیافت‌های درمانی انرژیایی مبنای علمی می‌یابند و هم قدرت استنتاج و قضاوت بالینی پزشکان در همه زمینه‌های پیشگیری و درمان توسعه می‌یابد.

با رشد نگرش‌های بینارشته‌ای، اهمیت این دانش جدید روز به روز در حال افزایش است و نه تنها در پزشکی، که در روان‌شناسی، زیست‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم ارتباطات و همچنین در عینی‌سازی بسیاری تعالیم معنوی، منشا تحولات بزرگی خواهد بود.